730 832 461

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem samochodu?

Ponieważ zbliżamy się do końca roku, teraz jest dobry moment, aby pomyśleć o zakupie samochodu. Będzie kilka fajnych zniżek i ofert sezonowych, a święta dadzą Ci wystarczająco dużo czasu na zastanowienie się nad odpowiednią ofertą. Jednak zanim zdecydujesz się go zdobyć, musisz najpierw wiedzieć o kilku rzeczach.

Jakiego samochodu potrzebujesz?

Szukasz samochodu sportowego? A może duży samochód, do którego zmieści się Twoja duża rodzinka? Gdy już zdecydujesz się na rodzaj samochodu, którego potrzebujesz, musisz poznać inne czynniki, które mają dla Ciebie największe znaczenie. Stwórz listę funkcji, które chcesz mieć w swoim idealnym samochodzie. Mogą to być:

  • Dobry przebieg
  • Bezpieczeństwo
  • Estetyka

Skoncentruj swoje wyszukiwanie na tych funkcjach. Następnie zastanów się, jak zamierzasz korzystać z samochodu. Oto kilka typowych sposobów, w jakie ludzie korzystają ze swoich samochodów:

  • Na dojazdy 
  • Kemping
  • Ciągnięcie przyczep
  • Wycieczki

Gdy już to zdecydujesz, poszukaj producenta samochodów, który produkuje samochody skrojone pod Twoje potrzeby. Upewnij się, że przeczytałeś recenzje i zdobądź całą treść od poufnych informacji.

Rozważ swoje opcje kredytowe

Po wybraniu odpowiedniego typu samochodu nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak zamierzasz sfinansować swój samochód. Spójrz na oprocentowanie kredytów samochodowych w banku i porównaj je z innymi opcjami dostępnymi na rynku. 

Jeśli Twoja pożyczka zostanie zatwierdzona przed wizytą u dealera, możesz zaoszczędzić czas i wynegocjować ostateczną cenę wybranego samochodu. 

Skrzynia automatyczna czy ręczna?

Zanim zdecydujesz, że chcesz kupić samochód, będziesz mieć pojęcie, czy samochód, który chcesz kupić będzie miał skrzynię automatyczną czy manualną. Być może prowadziłeś oba samochody, a jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś, to w porządku. Umiejętność prowadzenia samochodu z napędem automatycznym lub ręcznym może mieć zarówno zalety, jak i wady. 

Samochód z manualną skrzynią biegów jest zwykle tańszy w serwisie i zakupie, a w zależności od tego, jak nowy jest samochód, często może zapewnić lepszy przebieg niż automatyczny wariant tego samego samochodu. Więc jeśli kupujesz nowy samochód od dealera, na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze. 

Z drugiej strony samochody ze skrzynią automatyczną są łatwiejsze w prowadzeniu, a jeśli odpowiednio się nimi zajmiesz, nie będziesz musiał zbyt często je serwisować. Nowoczesne samochody automatyczne są również znacznie bardziej oszczędne. W wielu przypadkach mogą konkurować ze swoimi manualnymi odpowiednikami (a czasem jepokonać). 

Tak więc, chociaż podręcznik jest tańszy w utrzymaniu, samochody automatyczne oferują wygodę za wyższą cenę. 

Jak długo może wytrzymać samochód?

Czy w kolejnych latach zmienisz samochód na inny? A może samochód, który dostaniesz, będzie dumą i radością dla całej Twojej rodziny?

Im dłużej chcesz, aby samochód służył, tym więcej pieniędzy będziesz musiał wydać. Możesz jednak mieć szczęście i znaleźć okazję na przystępną cenę, która jest w doskonałym stanie. To powiedziawszy, większość niedrogich samochodów, które znajdziesz, będzie miała duży przebieg. Te samochody będą musiały być częściej serwisowane i będą wymagały obszernej konserwacji. 

Z drugiej strony średnia długość życia nowych samochodów wynosi około 12 do 13 lat. Następnie większość komponentów będzie musiała zostać wymieniona. Więc zanim je zdobędziesz, miej to na uwadze. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu rodzinnego na długie podróże, to warto oszczędzać i kupić drogie auto w lepszym stanie. 

Jednakże, jeśli zakup samochodu jest konieczny ze względu na Twoją sytuację, zakup samochodu w przystępnej cenie może być lepszym wyborem. Po prostu nie ugrzęźnij w cyklu kupowania tanich samochodów, które mają krótkie życie na drodze. Na dłuższą metę ten styl życia staje się drogi.

Historia samochodu

W wielu przypadkach warto rozważyć zakup samochodu, który miał tylko kilku właścicieli. Zapewni to nie tylko spokój ducha, ale także powie, że samochód był dobrze traktowany, ponieważ był regularnie serwisowany. W przypadku samochodu, który miał wielu właścicieli, tak nie jest. 

Zanim kupisz samochód, powinieneś przejrzeć jego historię serwisową, aby zobaczyć, jak często był zabierany do naprawy. Dzięki temu dowiesz się, jak długo zachowasz samochód, zanim nadejdzie czas jego rutynowego przeglądu. Stary samochód z długą listą właścicieli prawdopodobnie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla nastolatków, którzy chcą kupić swój pierwszy samochód. 

Zaplanuj jazdę próbną

Kiedy zdecydujesz, czy chcesz kupić samochód, będziesz chciał mieć pewność, że wygodnie nim jeździsz. Możesz to zapewnić, biorąc samochód na jazdę próbną (o ile masz prawo jazdy). Każdy salon samochodowy zazwyczaj pozwala zabrać samochód na jazdę próbną. 

Jeśli jednak kupujesz używany samochód od właściciela samochodu, może on nie zezwolić Ci na zabranie samochodu na jazdę próbną. Jazdy testowe to często świetny sposób na poznanie stanu samochodu. Problemy, które nie były widoczne, mogą ujawnić się podczas jazdy próbnej.