730 832 461

Kontrolka oleju. Dlaczego się włącza i czy mogę z nią jeździć?

Twoja kontrolka oleju właśnie się pojawiła. Nie masz pojęcia dlaczego. A co gorsza, nie masz teraz zbyt wiele czasu, aby się tym martwić.

Zastanawiasz się więc: jak długo możesz jechać z tym czymś patrzącym ci prosto w twarz? Świetne pytanie! Odpowiemy na nie i powiemy, dlaczego w ogóle się pojawiło. Chodźmy!

Jak długo można jeździć z włączoną oleju?

Jeśli zapali się kontrolka oleju, postaraj się jak najszybciej sprawdzić swój pojazd przez profesjonalnego mechanika.

Kontrolka oleju to coś, co powinno Cię zaniepokoić i powinieneś jak najszybciej jechać do mechanika. O ile w wielu przypadkach żółta kontrolka oleju wskazuje po prostu niski jego poziom i aby jechać dalej wystarczy go dolać, a później trafić do mechanika, by zbadać dlaczego olej znika, o tyle czerwona kontrolka ciśnienia oleju każde natychmiastowo wyłączyć Twój silnik! Niezależnie od problemu, wszystko może szybko się pogorszyć, prowadząc do poważnych uszkodzeń mechanicznych. Postaraj się więc wprowadzić swój pojazd do mechanika prędzej niż później.

Na co wskazuje kontrolka oleju?

Teraz możesz się zastanawiać: co właściwie oznacza lampka naftowa? Może wskazywać na kilka różnych rzeczy, w tym następujące.

W samochodzie jest za mało oleju

Silniki mogą tracić olej z wielu różnych powodów, od uszkodzonych zaworów po przepalone uszczelki głowicy i nie tylko. Niezależnie od tego, jeśli olej opuści Twój pojazd, zacznie cierpieć i może w końcu spowodować poważne uszkodzenia. W związku z tym, gdy w samochodzie nie ma wystarczającej ilości oleju, zapali się lampka oleju.

Ciśnienie oleju w pojeździe jest niskie

Aby pojazd działał optymalnie, musi mieć wystarczające ciśnienie oleju. Należy jednak pamiętać, że wiele czynników (zatkany filtr oleju, wadliwy manometr , niewystarczająca ilość oleju w silniku itp.) może spowodować zbyt niskie ciśnienie oleju. Gdy to nastąpi, pojawi się lampka oleju.

Czujnik ciśnienia oleju działa nieprawidłowo

Innym powodem, dla którego może pojawić się lampka oleju, jest awaria czujnika ciśnienia oleju. Dzieje się to losowo, zazwyczaj w wyniku normalnego zużycia. Jeśli nie zostanie naprawiony, Twój pojazd nie otrzyma odpowiedniego ciśnienia oleju, co z czasem doprowadzi do dalszych uszkodzeń.

Pompa olejowa jest uszkodzona

Z biegiem czasu, gdy pojazd ulega zużyciu, jego pompa olejowa może się zepsuć. To niewątpliwie wywoła również pojawienie się kontrolki. W tym momencie jedynym rozwiązaniem byłaby wymiana pompy, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, twój silnik nabierze dodatkowego tarcia i po prostu się uszkodzi.